پیامهای شهرالله(پیام روز بیست و دوم ماه مبارک رمضان)

پيام بيست و دوم:  " دعا و آداب دعا کردن"

دعاى روز بيست و دوم ماه مبارک رمضان

اللهمّ افْتَحْ لي فيهِ أبوابَ فَضْلَک وأنزِل عليّ فيهِ بَرَکاتِک وَوَفّقْني فيهِ لِموجِباتِ مَرْضاتِک واسْکنّي فيهِ بُحْبوحاتِ جَنّاتِک يا مُجيبَ دَعْوَةِ المُضْطَرّين .

" خدايا بگشا به رويم در اين ماه در هاى فضلت و فرود آر برايم در آن برکاتت را و توفيقم ده در آن براى موجبات خوشنوديت و مسکنم ده در آن وسط هاى بهشت اى اجابت کننده خواسته ها و دعا هاى بيچارگان "

قال رسول الله(ص): ان للجنة بابا يدعى الريان لا يدخل منه الا الصائمون.   وسائل الشيعه، ج 7 ص 295، ح‏31.

رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود:  براى بهشت درى است‏بنام (ريان) كه از آن فقط روزه داران وارد مى‏شوند.

در اهميت دعا آورده شده است که دعا سلاح مومن است و نيز تنها دعاست که قضاي مبرم را عوض مي کند! يکي از آداب و شرايط دعا حالت اضطرار است که دعا کننده ، خود را به اين حالت آشنا کرده و تا شخصي گرفتار و بيچاره نشود،دعاهايش به واقعيت مطلب نخواهد شد.يکي ديگر از آداب آن اين است که دعا کننده خود را از تمام افکار و حالات نفساني دور نگه دارد و فقط خداي سبحان را بخواند و دل را به اسباب ظاهري مشغول نکند.از ديگر آداب و شرايط دعا اخلاص مي باشد.اخلاص همان نيت و تقرب به خداست و ديگري اين است که حالت خوف و رجاءرا در خود تقويت کنيم چراکه اين دو لازمه يکديگرند و هر کدام به تنهايي مفيد نمي باشند.

از جمله موارد ديگر مي توان به حضور قلب، خضوع و فروتني، اميدواري، ، شناخت و قدرت خدا، پرهيز از گناه، ايمان به علم خدا،  گريستن، سپاس و ستايش، ذکر نام هاي خداوند، شريک ساختن ديگران در دعا، دست جمعي دعا کردن، صلوات فرستادن، صدقه دادن و طهارت ، ،نمازوروزه اشاره کرد(ترجمه المرقبات-ص230 – 257)

امام صادق (ع) مي فرمايند: چون يکي از شماها بخواهد از پروردگار خود حاجتي بطلبد بايستي که سخن خود را با تمجيد و ستايش خداوند عزوجل و طلب رحمت بر پيغمبر (ص) آغاز کند و آنگاه حاجت خود را بطلبد.

امام صادق (ع) مي فرمايند: اگر گريه ات نيايد، خود را به گريه بدار و اگر از ديده ات به اندازه سرمگسي هم اشک آيد خوب است!

امام صادق (ع) مي فرمايند: هرگاه دعا کردي، دل را متوجه کن و بپندار که حاجتت بر در خانه آمده است.

در روايتي از امام صادق (ع) نقل شده است که با اينکه خدا حاجت بنده هايش را مي داند ولي دوست دارد که بنده حاجت خود را شرح دهد.

روايت داريم از امام رضا (ع) که يک دعاي بنده در نهان برابر است با هفتاد دعا او در عيان.

رسول خدا (ص)مي فرمايند: « هرگاه يکي از شماها دعا کند، براي همه دعا کند زيرا که آن مستجاب تر است! » و نيز در اخلاق اسلامي سفارش شده است که برادرانتان را در دعا کردن (صادقانه) بر خود مقدم بداريد که خداوند ضمانت کرده است که هرکس اينگونه کند من يک ميليون برابر آنچه مي خواهد، به او خواهم داد!

(المراقبات، باب ماه ذي الحجة-ص 450)

چه وقت دعا کنيم:

1-بعد از هر نماز واجب و مستحب و مابين اذان و اقامه. 2-به هنگام سحر 3-روز عرفه و روز جمعه و شب جمعه 4-شب هاي قدر و ماه مبارک رمضان 5-به هنگام باران و وزيدن باد 6-به هنگام ظاهر شدن نشانه هاي الهي مثل:سيل و زلزله و….. 7-پيش از طلوع و غروب آفتاب 8-به هنگام روزه دار بودن 9-در حال طهارت ،يعني غسل يا وضو داشته باشي .

چگونه دعا کنيم؟

10-رو به قبله نشستن. 11-تا جايي که مي توانيم دستها را بالا ببريم. 12-صداي خود را بلند نکنيم تا ديگران بشنوند. 13-در حالت خضوع و خشوع. 14-يقين به اجابت دعا داشتن. 15-گريستن. 16-لااقل سه بار تکرار کردن دعا(اصرار). 17-ذکر گويي،ثناگوي،تمجيد،و تعظيم هنگام دعا شايسته است. 18-اول و ميان و آخر دعا،صلوات بفرستيد. 19-اقرار به گناه. 20-از گناهان گذشته توبه کند 21-اگر دين يا قرضي به گردن دارد،فورا ادا کند. 22-تنها اميدش به خدا باشد و به ديگري اميد نداشته باشد. 23-حاجت مشروطه خود را نام ببرد. 24-ديگران را در دعاي خود مقدم بدارد. 25-لباس،مکان و غذاي او حلال باشد. 26-همواره دعا را به تاخير نياندازد. 27-در حالت نعمت و آساني دعا نمايد ،نه فقط در حالت گرفتاري. 28-شکر نعمت ها را بجا آورد . 29-خداوند را به خامس آل عبا(ع)قسم دهد. 30-قبل از دعا،نيت صدقه  و نذر نمايد. 31-فرج حضرت ولي عصر را بخواهد. 32-براي استجابت زودتر،گروهي دعا نمايد. 33-دعا در مساجد واماکن مقدسه افضل است. 34-ادعيه و اذکار مخصوصه و مشترکه را بخواند. 35-قبل از دعا بسم الله الرحمن الرحيم بگويد.

(کليد حاجات و گنجينه معنوي ص 20)

تهيه و تنظيم:

حجت الاسلام حسن بابايي

موسسه علقمه سن سن

تازه های سایت

تماس با ما

آدرس: اصفهان- خیابان کاشانی- روبروی خیابان طالقانی-( چهارسوق)- ابتدای کوچه روضاتیان کد پستی: ۸۱۸۳۹۷۵۴۵۳vk39

تلفن گویا : ۱۵۰۱ و ۳۲۳۶۰۰۰۹ - پست الکترونیک: 

کانال تلگرام:  https://t.me/isfquranyanchannel

کانال ایتا: https://eitaa.com/etehadyeisf

صفحه اینستاگرام: Instagram.com/etehadyeisf

شماره خط اتحادیه: 09301133821

شماره حساب بانک ملی : ۰۱۰۹۳۵۱۶۵۸۰۰۶

شماره شبا:  IR250170000000109351658006

 

 

 

بالا
ما از کوکی ها برای نمایش بهتر وب سایت بهره میگیریم . برای مشاهده درست این وب سایت لطفا استفاده از کوکی ها را تایید نمایید مشاهده جزئیات ...