مروری بر آموزش‌های غیرحضوری مؤسسه قرآنی «بینه» در دوران کرونایی

vk173

مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت بینه در راستای مقابل با ویروس کرونا و با توجه به توصیه‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا،مبنی بر عدم حضور در تجمعات و رعایت اصول بهداشتی، که منجر به تعطیلی همه مدارس و مؤسسات آموزشی شد، برای به حداقل رساندن آسیب‌های ناشی از تعطیلی، آموزش حضوری کلاس‌های خود، پس از برگزاری جلسات متعدد، بررسی جوانب مختلف و دریافت نظرات کارشناسان، همه دوره‌های آموزشی خود را به صورت غیرحضوری برگزار کرد.

طراحی و تدوین طراح

دراین زمینه با دعوت افراد خبره در حوزه‌های فضای مجازی و مربیان توانمند قرآنی با برگزاری جلسات متعدد و صرف بیش از ۱۰۰ نفر ساعت کار کارشناسی طراحی‌های اولیه، برای برگزاری کلاس‌های غیرحضوری مؤسسه صورت پذیرفت.
در این جلسات برنامه ریزی‌های لازم برای برگزاری کلاس‌های مختلف قرآنی اعم از صوت، لحن، تجوید، مفاهیم، قرآن شناسی و ... برای بیش از ۸۰۰ نفر قرآن آموز طراحی شد و با توجه به توصیه‌های مقام معظم رهبری در مورد تقویت توان داخلی و استفاده از تولیدات ملی، پیام رسان ایرانی ایتا برای برگزاری این کلاس‌ها انتخاب شد.
برگزاری این کلاس‌های غیرحضوری، در بیش از ۵ دوره تخصصی آموزش قرائت قرآن کریم و ۳ دوره استعدادیابی آغاز شد.

ضبط و تدوین فیلم‌های آموزشی

در ابتدا با دعوت از مربیان توانمند در رشته‌های مختلف قرآنی بیش از ۱۱۰ فیلم درسی با کیفیت بالا و با استفاده از وسایل مختلف کمک آموزشی ضبط و تدوین شد.
این فیلم‌ها به صورت درس به درس و با حضور مربیان کلاس‌های آموزشی مؤسسه آماده و مهیا شد تا در زمان مناسب در اختیار قرآن آموزان قرار گیرد.

طراحی و ایجاد گروه های آموزشی

در کنار ضبط و تدوین این فیلم‌های آموزشی، همه قرآن آموزان مؤسسه به صورت کلاس‌های جداگانه در حدود ۷۰ گروه مجازی در پیام رسان ایتا عضو شده و گروه بندی شدند.
مدیریت هر گروه بر عهده یکی از مربیان توانمند مؤسسه است و این مربیان در طول هفته ساعات مشخصی را به صورت بر خط (آنلاین) با قرآن آموزان مرتبط هستند و در این زمان مشغول تدریس، بررسی تلاوت‌های قرآن آموزان، ارائه تمرین، تکلیف و ... هستند.
در ضمن مربی هر گروه غیر از زمان حضور بر خط در بقیه ساعات هفته نیز پاسخگوی سؤالات و ابهامات درسی قرآن آموزان خواهند بود.

نظارت و ارزیابی گروه‌های آموزشی

تعداد ۳۰ نفر مربی مدیریت این گروه‌های درسی را به عهده دارند و براساس آیین نامه‌های مشخص شده در طول هفته به روش‌های مختلف آموزش‌های لازم را به قرآن آموزان ارائه می‌کنند.
تعداد ۴ نفر از مدیران و مسئولان آموزشی مؤسسه، در همه این گروه‌ها عضو هستند و علاوه بر کنترل و نظارت بر شیوه و محتوای آموزش‌ها ارائه شده در هر گروه، ارزیابی لازم از آن را نیز انجام می‌دهند.

vk174

آمار فیلم‌های آموزشی تدوین شده

به منظور تدریس کلاس‌های غیرحضوری مؤسسه با حضور مربیان مختلف تعداد ۱۱۶ عدد فیلم درسی به شرح ذیل ضبط و تدوین شد:
آموزش تلاوت تقلیدی سبک استاد شحات انور در قالب ۲۱ فیلم آموزشی
آموزش تلاوت تقلیدی سبک استاد مصطفی اسماعیل در ۴۰ فیلم آموزشی
آموزش تلاوت تطبیقی و آموزش نغمات سبک شحات انور در ۱۲ فیلم آموزشی
آموزش تلاوت تطبیقی و آموزش نغمات سبک مصطفی اسماعیل، در ۱۷ فیلم آموزشی
آموزش تلاوت تقلیدی دوره های استعداد یابی و آموزش قرآن کریم در ۱۰ فیلم آموزشی
آموزش مفاهیم قرآن کریم و کلاس‌های صرف و نحو آیات قرآن کریم در ۱۶ فیلم آموزشی
علاوه بر آن با تشکیل کارگروه‌های درسی مختلف فایل پی دی اف بیش از ۴۸ درس تئوری نیز به صورت درس به درس آماده و تدوین شد.
آموزش مفاهیم یک: تعداد ۸ درس، آموزش مفاهیم چهار: تعداد ۸ درس، آموزش مفاهیم دو: تعداد ۸ درس، آموزش مفاهیم شش: تعداد ۸ درس، آموزش مفاهیم سه: تعداد ۸ درس، آموزش مفاهیم هشت: تعداد ۸ درس از جمله این موارد است.

تعداد کلاس‌های تشکیل شده

برای ارائه آموزش‌های مختلف دوره‌های آموزشی مؤسسه به صورت غیرحضوری کلاس‌های مختلفی به شرح ذیل در پیام رسان ایتا تشکیل شد. تعداد ۳۳ کلاس آموزش لحن تقلیدی و تطبیقی، تعداد ۱۸ کلاس آموزش تجوید، ترتیل، روخوانی و روان‌خوانی، تعداد ۱۰ کلاس آموزش قرآن شناسی، مفاهیم، صرف و نحو، تعداد ۴ کلاس آموزش دوره های استعدادیابی، همچنین ۴ گروه مجازی نیز برای مربیان گروه‌های درسی مختلف، برای تبادل نظر و بیان مشکلات و پیشنهادات تشکیل شد.

مقدار ساعت آموزش‌های غیر حضوری

در طراحی و برنامه ریزی ادامه ترم‌های آموزشی مؤسسه به صورت غیرحضوری در فصل بهار به گونه ای طراحی شده است که هر قرآن آموز بیش از ۲۰ ساعت آموزش می‌بیند.
مربیان به کار گرفته شده برای تدریس کلاس‌های غیرحضوری مؤسسه در فصل بهار، در رشته‌های مختلف درسی شامل: صوت و لحن، تجوید، ترتیل، روخوانی و روان‌خوانی، مفاهیم و صرف و نحو، قرآن شناسی و ... حدود ۱۴۰۰ ساعت به امر تدریس اشتغال خواهند داشت که بیش از ۵۰۰ ساعت آن به صورت برخط (آنلاین) خواهد بود.
۸۷۵ساعت آموزش صوت و لحن تقلیدی و تطبیقی و آموزش نغمات، ۳۵۰ ساعت آموزش تجوید، ترتیل، روخوانی و روان‌خوانی، ۱۷۵ ساعت آموزش قرآن شناسی، مفاهیم و صرف و نحو عربی، ۶۰ ساعت آموزش دوره های استعدادیابی قرائت قرآن کریم در نظر گرفته شده است.

افزایش هزینه ها در آموزش غیر حضوری

ارائه آموزش‌های تخصصی قرائت قرآن کریم به نوجوانان علاقه‌مند در مؤسسه به صورت غیر حضوری دارای هزینه های مضاعفی نسبت به آموزش آن به صورت حضوری است. در آموزش حضوری هر مربی در هفته برای ارائه یک درس حدود ۸۰ دقیقه زمان صرف می‌کند، درحالی‌که در آموزش غیر حضوری این زمان به بیش از ۲۰۰ دقیقه افزایش خواهد یافت.
از سوی دیگر ارائه کلاس‌های آموزشی به صورت غیرحضوری مستلزم ملزومات خاصی است که تدوین و طراحی آنها هزینه‌های خاص خود را به همراه دارد.
از این موارد می توان به ضبط و تدوین فیلم‌های آموزشی، طراحی متن‌های درسی، هزینه های اینترنت، مکالمات تلفنی، طراحی فایل‌های پاورپوینت و ... اشاره کرد.

چشم انداز آموزش غیرحضوری در مؤسسه

یکی از فرصت‌هایی که شرایط خاص به وجود آمده در کشور به واسطه شیوع ویروس کرونا برای مسئولان موسسه فرهنگی قرآن و عترت بینه به وجود آورد، توجه ویژه به جایگاه آموزش غیر حضوری در ارائه آموزش‌های تخصصی قرائت قرآن کریم بوده است.
تا جایی که از هم اکنون مسئولان مؤسسه در حال طراحی و برنامه ریزی این موضوع هستند که از ترم‌های بعد همه آموزش‌های قرآنی مؤسسه هم زمان هم به صورت حضوری و هم به صورت غیر حضوری ارائه شود و همه علاقه‌مندان به ثبت نام در دوره‌های آموزشی مؤسسه از ترم بعد می‌توانند با توجه به شرایط خود، شیوه آموزش را شخصا انتخاب کرده و متناسب با آن تحت آموزش‌های لازم قرار گیرند.
امیدواریم با حمایت لازم از فعالیت‌های شاخص در عرصه قرآن کریم، زمینه گسترش، توسعه و ترویج علوم و فنون، آموزه ها و معارف کلام وحی بیش از پیش فراهم آید.
همچنین برگزاری آزمون‌های مختلف این کلاس‌های آموزشی با توجه به شرایط و ملزومات خاص خود مستلزم تحمیل هزینه‌های بیشتر به مؤسسه می‌شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با ما

آدرس: اصفهان- خیابان کاشانی- روبروی خیابان طالقانی-( چهارسوق)- ابتدای کوچه روضاتیان کد پستی: ۸۱۸۳۹۷۵۴۵۳vk39

تلفن گویا : ۱۵۰۱ و ۳۲۳۶۰۰۰۹ - پست الکترونیک: 

کانال تلگرام:  https://t.me/isfquranyanchannel

کانال ایتا: https://eitaa.com/etehadyeisf

صفحه اینستاگرام: Instagram.com/etehadyeisf

شماره خط اتحادیه: 09301133821

شماره حساب بانک ملی : ۰۱۰۹۳۵۱۶۵۸۰۰۶

شماره شبا:  IR250170000000109351658006

 

 

 

بالا
ما از کوکی ها برای نمایش بهتر وب سایت بهره میگیریم . برای مشاهده درست این وب سایت لطفا استفاده از کوکی ها را تایید نمایید مشاهده جزئیات ...