نشست تخصصی بررسی دوگانه های راهبردی پیش روی مسابقات قرآن جمهوری اسلامی ایران در موسسه قرآنی بینه اصفهان صورت گرفت.

vk108

نشست تخصصی بررسی دوگانه های راهبردی پیش روی مسابقات قرآن جمهوری اسلامی ایراندر موسسه قرآنی بینه اصفهان صورت گرفت:

این نشست قرآنی با حضور حجه الاسلام والمسلمین سید مصطفی حسینی؛ ریاست محترم مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، حجه الاسلام والمسلمین علی مقنی؛ ریاست محترم بنیاد مسابقات قرآن کریم، دکتر مصطفی زمانیان؛ موسس و مدیر محترم پژوهشکده سیاستگذاری و تحلیل راهبردی آیندگان و طراح سند راهبردی مسابقات قرآن جمهوری اسلامی ایران، محمدمهدی عزیززاده؛ ریاست محترم دبیرخانه کمیسیون توسعه فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی قرآن کریم، سعید حسینی؛ قائم مقام محترم اداره کل اوقاف و امور خیریه استان، حجه الاسلام والمسلمین ابوالفضل یعقوبی؛ معاونت محترم قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، جمعی از چهره های قرآنی و مدیران موسسات قرآنی شاخص استان برگزار گردید.

در این گردهمایی جناب آقای دکتر زمانیان به عنوان مدون و طراح سند راهبردی مسابقات قرآن کریم به تبیین آسیبها و فرصتهای مرتبط با مسابقات قرآن پرداختند و یادآور شدند که هر رویدادی چه در سطح ملی و چه بین المللی برای اینکه بین مردم شناخته شود و بتواند یک اعتبار پایدار مردمی پیدا نماید باید شاخصه هایی داشته باشد تا این اتفاق را رقم بزند.

مدیر پژوهشکده سیاستگذاری و تحلیل راهبردی آیندگان یکی از اشکالات مسابقات قرآن را عدم ارتباط مردم با آن عنوان نمودند و خاطر نشان شدند که حتی جامعه قرآنی هم با این مسابقات ارتباطی برقرار نمی نماید و این از اشکالات این مسابقات است که نتوانسته این رویداد بزرگ قرآنی را به یک پدیده موثر تبدیل نماید. عده ای در کشور مسائل بسیار پیش پا افتاده و بی ارزشی مثل موضوع دختر آبی یا ورزشگاه رفتن خانم ها را با روشهای مختلف تبدیل به اولویت ملی می نمایند ولی ما هنوز نتوانسته ایم بزرگترین رویداد قرآنی کشورمان را به یک اولویت در سطح ملی تبدیل نماییم.

دکتر زمانیان در ادامه بیان داشتند که امروزه در ادبیات دانش سیاستگذاری یک مفهومی به عنوان برند هویت ساز وجود دارد که به واسطه آن برای رویدادها به دنبال ایجاد هویت می گردند و ما نیز اگر بخواهیم رویداد مسابقات قرآن را تبدیل به یک برند هویت ساز نماییم چاره ای نداریم مگر آنکه بعد از بیش از ۴۰ سال برگزاری این مسابقات به بررسی دوگانه های هویت ساز مرتبط با آن بپردازیم. ایشان در ادامه به بررسی و تبیین برخی از مولفه های راهبردی که در سیاستگذاری مسابقات قرآن کریم باید به آن توجه شود پرداختند.

در ادامه این نشست قرآنی مدیران موسسات قرآنی استان به بیان دیدگاههای خود در این رابطه پرداختند:
حسین خاکساری مدیرعامل اتحادیه تشکلهای قرآنی مردمی استان و مدیر موسسه مهد قرآن کریم و ولایت: چرا مردم نسبت به حضور در مسابقات قرآن احساس نیاز نمی نمایند؟ با توجه به برگزاری این مسابقات ملی در دانشگاه اصفهان چرا هیچیک از دانشجوها در این رویداد حضور ندارند و استقبال کم رنگی از آن شده است؟ این در حالی است که جشنواره فیلمهای کودک و نوجوان که هر ساله در اصفهان برگزار می گردد توانسته است بسیاری از مردم را با خود درگیر و مرتبط نماید. لذا نیاز است بررسی شود که علت این استقبال کم و سرد نسبت به مسابقات قرآنی چیست؟

مرتضی بشیری مدیرعامل موسسه قرآنی بینه: جناب آقای دکتر زمانیان با توجه به اینکه حضرتعالی طراحی و تدوین سند راهبردی مسابقات قرآن را انجام داده اید برای پاسخ به این اشکالاتی که خودتان نیز بسیاری از آنها را بیان نمودید چاره ای نیاندیشیده اید تا این موارد حل یا اشکالات آن به حداقل ممکن برسد؟ در حالیکه ما می بینیم حتی بعد از تدوین سند راهبردی مسابقات باز هم برگزاری این مسابقات نسبت به قبل بدتر شده و همراهی مردم با آن تقریبا به صفر رسیده است.لذا در طراحی این مسابقات اصلا برای مردم و حضور آنها چه جایگاهی در نظر گرفته شده است؟

احمد زینلی کارشناس قرآنی اداره کل تبلیغات اسلامی استان: برگزاری مسابقات قرآنی از یک سطحی به بعد نمی تواند بستر خوبی برای ارزیابی افراد شرکت کننده باشد. مسابقات سراسری قرآن کریم فقط موجب دیده شدن نفر اول و برگزیده است و ما بقی شرکت کنندگان در آن اصلا دیده نمی شوند، رشد نمی کنند و قلع و قمع می شوند. بنابراین به جای برگزاری مسابقات بهتر است از روشهای دیگر برای ارزیابی افراد برتر استفاده شود.

محمدرضا عبدالهی مدیرعامل جامعه القرآن الکریم استان: ضمن تشکر ار برگزار کنندگان مسابقات بیان نمودند که ما نباید انتظار داشته باشیم که یک مرتبه تمام مشکلات مسابقات قرآن حل شود و اگر هر سال یک گام نسبت به سالهای دیگر هم رو به جلو برداریم ارزنده است. در ضمن اگر برگزاری این گونه جلسات قبل از اجرای مسابقات باشد می تواند تاثیر بهتری در روند اجرای مسابقات بگذارد ولی اجرای آن در حال حاضر کمکی به بهبود روند برگزاری مسابقات نخواهد کرد.

مسعود ابوطالبی مدیر مرکز قرآنی ثامن الائمه علیه السلام: ما می خواستیم در این جلسه اشکالات برگزاری مسابقات را بیان نماییم و از مسئولین راه کار های آن را بشنویم ولی اکنون می بینیم که خود مسئولین برگزاری مسابقات واقف بر این اشکالات بوده اند و سوال ما این است پس چرا چاره ای برای برطرف شدن آن اندیشیده نشده است. از ظرفیت موسسات فعال قرآنی در برگزاری مسابقات چرا استفاده نشده و نمی شود و سوال دیگر اینکه چرا مسابقات بین المللی همیشه باید در تهران برگزار شود و اگر به اصفهان هم با توجه به ظرفیتهای بالایی که دارد نگاه شود می تواند گزینه مناسبی باشد.

محمدمهدی عزیززاده ریاست دبیرخانه کمیسیون توسعه فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی قرآن کریم: تا ما راجع به برگزاری مسابقات قرآن کریم در جامعه قرآنی به یک مفاهمه ای نرسیم تغییری اتفاق نخواهد افتاد و فایده این گفتگوها این است که ما راجع به این موضوع به یک فهم مشترکی برسیم. رویدادهای تبلیغی ترویجی قرآن کریم در کشور ما از اهداف اولیه خودشان خیلی دور شده اند مثلا این مسابقات قرآنی برای اولین بار با چه هدفی شروع شد. در رویدادهای قرآنی دچار بحران مخاطب هستیم و ما روز به روز به نسبت رشد جمعیت و در مقایسه با سایر فعالیتهای فرهنگی مخاطبان خود را از دست می دهیم و این یک هشدار جدی است و ما باید روشها و شیوه های فعالیتهای قرآن خود را یک تغییر جدی بدهیم.

در ادامه دکتر زمانیان در جواب سوالات مسئولین موسسات قرآنی بیان نمودند که ما در مورد مسابقات از یک پیراش سخن نمی گوییم بلکه بعد از ۴۰ سال اکنون سخن از یک تحول است و واقعیت این است که این مسابقات با منافع عده ای گره خورده است و گروهی در این مسابقات هویت پیدا کرده اند و برهم زدن این بازی کار راحتی نیست و ما در حال یارگیری برای اجرای این تحول هستیم.

سید ناصر رضوی استاد قرآن، پیشکسوت و مدیرعامل موسسه قرآنی دارالهدی: آیا در سند راهبردی برگزاری مسابقات قرآن کریم به نسبت این رویداد با بیانیه گام دوم انقلاب که توسط مقام معظم رهبری تبیین گردید توجه شده است؟ مردم و جامعه قرآنی بدانند این مسابقات کجای بیانیه گام دوم قرار دارد.

حجه الاسلام والمسلمین علی مقنی ریاست محترم بنیاد مسابقات قرآن کریم: بنیاد مسابقات قرآن کریم تاسیس شد تا این تحول بهتر اجرا شود ولی متاسفانه سازمان و ساختار مسابقات یک سازمان مستقل نیست و همه تصمیمات و ماموریتها توسط آن گرفته نمی شود و اجرا نمی شود ما خودمان تمام این اشکالات را قبول داریم ولیکن هم بنیاد مسابقات قرآن کریم هنوز خیلی نوپا است و هم از لحاظ بودجه ای ما هنوز استقلال لازم را نداریم. بنده تاکنون برای برگزاری مسابقات قرآن در اصفهان بیش از ۱۵ سفر به اصفهان داشته ام و پیگیر اجرای این مسابقات بوده ام ولی برخی اتفاقات هم به این موارد دامن زد و موجب شد مسابقات امسال کم رنگ تر شود مثلا دو هفته قبل از مسابقات مدیر کل اوقاف استان اصفهان تغییر یافت و این تغییر مدیریت مشکلات زیادی برای ما رقم زد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با ما

آدرس: اصفهان- خیابان کاشانی- روبروی خیابان طالقانی-( چهارسوق)- ابتدای کوچه روضاتیان کد پستی: ۸۱۸۳۹۷۵۴۵۳vk39

تلفن گویا : ۱۵۰۱ و ۳۲۳۶۰۰۰۹ - پست الکترونیک: 

کانال تلگرام:  https://t.me/isfquranyanchannel

کانال ایتا: https://eitaa.com/etehadyeisf

صفحه اینستاگرام: Instagram.com/etehadyeisf

شماره خط اتحادیه: 09301133821

شماره حساب بانک ملی : ۰۱۰۹۳۵۱۶۵۸۰۰۶

شماره شبا:  IR250170000000109351658006

 

 

 

بالا
ما از کوکی ها برای نمایش بهتر وب سایت بهره میگیریم . برای مشاهده درست این وب سایت لطفا استفاده از کوکی ها را تایید نمایید مشاهده جزئیات ...