بودجه فعالیت‌های قرآنی در اختیار جامعه قرآنی نیست

image 2018 06 13 11 42 47 251 FBh

حسین خاکسار هرندی در گفت‌وگو با ایکنا از اصفهان با بیان اینکه مهمترین مشکل مراکز و مؤسسات قرآنی به بخش مردمی و غیر دولتی مربوط می‌شود، اظهار کرد: متأسفانه در سطح کلان کشوری با فقدان یک سازمان و نهاد واحد برای ساماندهی فعالیت‌های قرآنی مواجه هستیم و اصولا در این زمینه دچار تکرار و موازی‌کاری شده‌‌ایم؛ اگر این مشکل رفع شود، فعالیت‌های قرآنی اثرگذاری بیشتری خواهد داشت.

وی افزود: هر سال با این مشکل مواجه هستیم که بودجه مصوب در مجلس شورای اسلامی برای فعالیت‌های قرآنی، در عمل به این فعالیت‌ها اختصاص نمی‌یابد، در حالی که جامعه قرآنی نیز مانند جامعه ورزشی و هنری باید مقدار مشخصی از تخصیص بودجه داشته باشد، اما متأسفانه بودجه صد میلیاردی برای فعالیت‌های قرآنی مصوب سند بودجه سال جاری در عمل تخصیص نیافته است.
مدیر مؤسسه مهد قرآن کریم و ولایت استان اصفهان بیان کرد: با وجود پیگیری مشکلات مالی مؤسسات قرآنی از جانب نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی و بازدید آنها از این مؤسسات، به علت اینکه مصوبات مجلس در سطح کلان و سراسری انجام می‌شود، برای تحقق مطالبات جامعه قرآنی باید اجماع صورت گیرد که متأسفانه مشکلات پیچیده اقتصادی مجال پرداختن به مشکلات فرهنگی را نمی‌دهد.
خاکسار هرندی با اشاره به اینکه قرآن و شأنیت آن فقط در شعار اولویت دارد، گفت: اختصاص نیافتن بودجه مکفی و لازم به فعالیت‌های قرآنی در سطح کشوری نشان از آن دارد که به فعالیت‌های قرآنی اهمیت داده نمی‌شود. از طرف دیگر، با معافیت‌های قانونی پیش‌بینی شده در قانون اساسی با وجود تصویب مجلس شورای اسلامی به صورت سلیقه‌ای برخورد شده، برای مثال هنوز سازوکار معافیت‌های مالیاتی فعالان و مؤسسات قرآنی نهایی نشده است و در جواب مدیران مؤسسات، علت آن ناکارآمدی و عدم صدور بخش نامه‌ها و آیین‌نامه‌های اجرایی مربوطه بیان می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در استان اصفهان حدود ۵۰۰ مؤسسه و خانه قرآن شهری و روستایی در حال فعالیت هستند که این رقم به نسبت جمعیت استان، حاکی از ظرفیت مناسب استان اصفهان در زمینه فعالیت‌های قرآنی است. استان اصفهان بعد از مشهد و تهران حرف اول را در زمینه فعالیت‌های قرآنی می‌زند، اما به دلیل مشکلات بودجه‌ای، نبود وحدت رویه و فقدان رسیدگی و نظارت جامع، ظرفیت‌های آن بالفعل نشده است.
مدیر مؤسسه مهد قرآن کریم و ولایت استان اصفهان تصریح کرد: با توجه به کسب رتبه اول از سوی فعالان قرآنی استان اصفهان در رشته حفظ مسابقات ملی قرآن و فعالیت‌های چشمگیر مراکز قرآنی استان در زمینه مفاهیم، تفسیر و تدبر در قرآن کریم؛ استان اصفهان این ظرفیت را دارد که به قطب فعالیت‌های قرآنی کشور تبدیل شود.

 

 

 

کانال اتحادیه موسسات و تشکل‌های فرهنگی قرآن و عترت استان اصفهان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با ما

آدرس: اصفهان- خیابان کاشانی- روبروی خیابان طالقانی-( چهارسوق)- ابتدای کوچه روضاتیان کد پستی: ۸۱۸۳۹۷۵۴۵۳

vk14تلفن گویا : ۱۵۰۱ و ۳۲۳۶۰۰۰۹ - پست الکترونیک: 

کانال اتحادیه در پیام رسان های داخلی:
http://sapp.ir/isfquranyet_ir

شماره حساب بانک ملی : ۰۱۰۹۳۵۱۶۵۸۰۰۶

 

بالا
ما از کوکی ها برای نمایش بهتر وب سایت بهره میگیریم . برای مشاهده درست این وب سایت لطفا استفاده از کوکی ها را تایید نمایید مشاهده جزئیات ...